ua ru

Як правильно виступати на онлайн-трансляції

ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП: МОМЕНТИ, ЯКІ НЕОБХІДНО ПРОДУМАТИ

У сучасному світі дистанційна робота стала одним з ефективних способів організації виконання певних завдань: координації праці колективу, наради, звіти про виконані завдання і т.д. Підготовка до онлайн-трансляції настільки ж важлива, як і до звичайного виступу. Вона має на увазі кілька етапів:

  • Вирішення технічних питань. Стабільний інтернет-зв’язок, справне функціонування камери та навушників (мікрофону) — про все це потрібно подбати.
  • Облаштування місця, з якого буде вестися трансляція. Це може бути офісний кабінет, коворкінг, робоче місце в домашніх умовах. Обстановка повинна налаштовувати на серйозний лад. Чистота таі порядок, відсутність відволікаючих чинників (зайві предмети в кадрі, сторонні звуки, у випадку з трансляцією з квартири — поява домашніх тварин), правильний фон (радянський килим позаду спікера навряд чи справить вірне враження) — від цього значною мірою залежить успіх.
  • Підбір відповідного одягу. Краще зупинитися на костюмі, або сорочці та брюках. Якщо робота ведеться з креативною публікою, можливий більш вільний аутфіт, але він повинен бути лаконічним, щоб не відволікати глядачів від сприйняття інформації.
  • Створення тексту виступу, планування можливих питань з боку аудиторії (зворотний зв’язок вкрай важливий) і відповідей на них, роботи з запереченнями (якщо тема гостра або дискусійна).

Виконання останнього пункту не відрізняється від підготовки до «живого» виступу, так що, якщо з прямим спілкуванням у спікера проблем немає, це справа не складе труднощів.

РЕПЕТИЦІЯ МОВИ: БЕЗ «ПРОГОНКИ» НЕ ОБІЙТИСЯ

Зазвичай онлайн-трансляція має чітко задані тимчасові рамки, в які слід вписати. Тому виступ повинен бути продуманим «хвилину в хвилину», з розрахунком на можливі паузи та заминки. Також потрібно переконатися, що голос буде звучати без спотворень, а міміка та жести — виглядати доречно. Варто зняти пробну версію без запуску в ефір, проаналізувати її та в цілому зробити «прогін» доповіді, до тих пір, поки результат вас не задовольнить. Зайвий перфекціонізм ні до чого — як правило, досить 3 — 4 відзнятих репетицій.

РОБОТА З АУДИТОРІЄЮ: ЩОБ ВСЕ ЙШЛО ЗА ПЛАНОМ

Отже, всі нюанси розраховані, та настав день онлайн-доповіді. Налаштуйтеся на хвилю спокою та впевненості: виконайте дихальні вправи, помедитируйте або використовуйте інший зручний для вас метод регуляції емоційного стану. Варто покласти на стіл пляшку з водою та склянку — якщо питання публіки будуть несподіваними й викличуть у вас роздуми, то часу, поки вода наливається в стакан і випивається, вистачить, щоб з’явилася ідея відповіді. Доброзичлива усмішка доречна на початку виступу, коли тема легка або нейтральна, якщо ж тема дуже серйозна — зберігайте зосереджений, але не відсторонений, вираз обличчя.

Слідкуйте за реакцією аудиторії — якщо ви помітили, що люди не зовсім вас розуміють, внесіть відповідні складному моменту ремарки — адже коли глядач втрачає нитку логіки, в кінці виступу він може невірно зрозуміти все викладене. Заздалегідь питайте, чи зрозумілі деякі потенційно важкі тези. Якщо питання глядача вимагає розгорнутої відповіді, перенесіть його розгляд ближче до завершення доповіді. Якщо ж для уточнення досить пари слів або відповідь важлива для подальшого сприйняття, інформації, поясніть суть відразу ж.

Перед завершенням поспілкуйтеся з глядачами, дайте відповіді на виниклі у них питання, чи просто поговоріть, якщо уточнення вже не потрібні. Перед завершенням трансляції підведіть підсумки, подякуйте аудиторію за увагу, ввічливо попрощайтеся. У кінцівці доречно включити комплімент глядачам, наприклад, «мені було приємно співпрацювати з вами», «я захоплений вашою залученістю» і т.д.