UA RU

Як розвинути в собі ораторську майстерність

Красномовство — це навичка, що суттєво допомагає досягати успіху в різних сферах. Кар’єра, вибудовування корисних соціальних зв’язків, спілкування з протилежною статтю і багато інших обставин вимагають здатності ефективно спілкуватися. Ораторська майстерність перестала бути уродженим талантом. Її можна і потрібно розвивати. І важливі не тільки знання, а й уміння застосовувати їх на практиці.

Голос і дикція — головні інструменти

Правильно поставлений голос і чітка вимова — це «фундамент» як при міжособистісному спілкуванні, так і при виступах перед широкою аудиторією:

  • Тембр голосу повинен бути рівним, а гучність — відповідати ситуації. Так, виступаючи перед повним залом, доцільний досить гучний (але не кричущий) голос. Підвищенням голосу можна зробити акцент на окремих моментах доповіді, але не варто зловживати цим способом, щоб не розсіювати увагу слухачів. А під час діалогу занадто гучний голос створює враження агресії або невпевненості в собі.
  • Щоб домогтися чіткої вимови, потрібно відкрити рот, розслабити губи і намагатися, щоб язика та зуби знаходилися в правильній позиції. Спочатку це може викликати складнощі, але після тренувань стане звичним.

Якщо є значні проблеми з володінням голосом і вимовою звуків, варто звернутися до лікаря або фахівця-логопеда відповідно.

Темп мовлення: для передачі сенсу і додання емоційності

Оптимальним для сприйняття темпом є показник в 120-160 слів за хвилину. Щоб підкреслити ентузіазм, надати емоційності на певному етапі виступу, можна говорити трохи швидше, а коли потрібно пояснити важливі положення, доречно уповільнити темп. Між словами і пропозиціями необхідно робити паузи необхідної тривалості — це дозволить набрати достатньо повітря і зробить мову виразнішою.

Практика: домашні вправи і робота з професіоналами

Найпростіші, і при цьому корисні вправи — це скоромовки, читання вголос публіцистичних статей і уривків з художніх творів (з книги або напам’ять). Хороший результат дає читання знаменитих промов тих людей, чия риторика найбільш імпонує. При цьому варто використовувати диктофон, щоб оцінити прогрес, проаналізувати, над чим ще потрібно попрацювати. Якщо спілкування є частиною професійної діяльності, доцільне навчання у майстрів мистецтва красномовства. Школа правильного мовлення допоможе швидко освоїти ази та вдосконалити техніку за прогресивними методиками і розробками.