UA RU

Основи атикуляційної гімнастики

Правильне і ясне мовлення — це не талант, його можна набути. 

Зробити це завдяки комплексним зусиллям родичів, вчителів та інших людей, що оточують дитину.

Насамперед, для такого мовлення характерна вірна звуковимова, забезпечена рухливістю та артикуляційною моторикою. Виробити її грамотні рухи дозволяє спеціальна артикуляційна гімнастика.

Для найчистішої вимови звуків кожній людині потрібні розвинені, гнучкі та рухливі органі мовлення. Це язик, губи та м’яке піднебіння. Усі вони складаються з м’язової тканини. А якщо можна виконувати тренування м’язів живота та інших частин тіла, то, відповідно, можна розробляти і м’язи язика, губ. Саме для цього й призначена артикуляційна гімнастика. Навіть коли дитина ще не почала говорити, вона сприяє зміцненню м’язів органів мовлення. А також підготовці основ для грамотної вимови звуків.

Як правило, артикуляційні вправи підносять маленьким діткам в ігровій формі. Використовуються різні казки, віршики, загадки, образи, зображення. Такі тренування стають більш цікавими, натхненими. Дитина практично не підозрює, що її чомусь навчають. Виходячи з цього, процес розвитку органів артикуляційного апарата відбувається набагато інтенсивніше та швидше.

Варіації виконання артикуляційної гімнастики під час спеціальних індивідуальних або групових занять сприяють:

  • створенню кінетико -кінеститичної бази рухів
  • вдосконаленню артикуляційної моторики, достатньої для правильної звуковимови
  • вихованню впевненості дитини в собі та власних можливостях, спонуканню інтересу, самобутності, ентузіазму
  • підтримці інтересу дитини до процесу освоєння грамотної звуковимови, появі інтересу до логопедичних вправ.

Подолати неправильності звуковимови в дошкільному віці дуже важливо для подальшого життя дитини. Недосконалості в постановці звуків можуть стати першочерговою причиною порушень розвитку процесів пам’яті. Також можуть впливати на розвиток мислення, уяви, а також формувати комплекс неповноцінності. Лише своєчасне рятування від дефективної звуковимови дозволить запобігти складнощів у навчанні правильному читанню, письму.