ua ru

Страх публічних виступів: як вийти переможцем?

ДІЗНАТИСЯ «ВОРОГА» В ОБЛИЧЧЯ: ПРИЧИНИ ЗАНЕПОКОЄННЯ ТА СПОСОБИ ЙОГО УСУНЕННЯ

Повідомлення про те, що незабаром доведеться виступати з промовою перед великою аудиторією, часто стає стресом для тих, хто вважає за краще спілкуватися й працювати з невеликими групами людей. А що вже говорити про виконання самого завдання. Щоб позбутися від хвилювання, слід в першу чергу визначити, що саме стає першопричиною такої реакції і, виходячи з цього, підбирати способи вирішення проблеми. Найбільш поширені такі ситуації:

  • Страх бути в центрі уваги. Такий комплекс породжений вихованням в дитинстві. Скромність і прагнення «не заважати» — риси, які нав’язувалися в дитинстві і глибоко вкорінюються в підсвідомості, зберігаючись до зрілого віку. Щоб позбутися від цього комплексу, потрібно усвідомити свою «дорослість» і законне право висловлювати власну думку на публіці.
  • Якщо причиною стає невпевненість у власних знаннях, слід ретельно продумати не тільки сам текст доповіді, а й відповіді на можливі запитання з боку публіки. Дуже корисною буде підтримка з боку колег по роботі. Уже сам факт, що виступ не доручили нікому іншому — це достовірний доказ компетентності.
  • Спогади про невдалий виступ в минулому часто знижують самооцінку. Але варто тверезо оцінити ситуацію: майбутні слухачі не знають про минулі «провали», і будуть бачити в лекторі тільки ту людину, яким він себе проявить на момент виступу. Ораторська майстерність — це не стільки талант, скільки робота над собою, й домогтися гарного результату при належній старанності зможе кожен.

Гарна вправа — це уявити найгірший розвиток подій. В такому випадку розум сам буде генерувати «підказки», й вдасться зрозуміти, що вихід знайдеться в будь-якому випадку.

«СЦЕНАРІЙ» ТА РЕПЕТИЦІЇ: ЗАПОРУКА СПОКОЮ ТА УСПІХУ

При підготовці краще не писати текст, який згодом потрібно буде завчити. Доцільно продумати план виступу, а на папері зафіксувати основні тези та найважливіші факти. Таке рішення дає можливість імпровізувати, якщо щось забудеться або піде не за планом. Щоб зрозуміти, як вести себе на сцені під час виступу, доцільно подивитися відеозаписи з відомими ораторами, й взяти на озброєння їх прийоми в риториці.

Після написання «сценарію» потрібно приступати до репетицій. Репетирувати можна як перед дзеркалом, так й на камеру відеозапису. Другий варіант допоможе проаналізувати допущені помилки та усунути їх. В ході виступу обов’язково треба дотримуватися загальноприйнятих мовних норм. Культура мови висловлює загальну освіченість та повагу до слухачів. Звертати увагу потрібно на голос, дикцію, позу, жести, загальну манеру триматися на сцені. Одне тільки красномовство не врятує — необхідно створювати враження впевненої в собі людини, яка заслуговує на довіру.

Як тільки отриманий результат стане задовольняти, страх і тривожність поступово підуть на спад. А перший досвід успішної роботи з аудиторією підвищить самооцінку та додасть сміливості надалі.