UA RU

Вправи для прекрасної вимови

упражнения для прекрасного произношения

Гарне мовлення переважно залежить від дикції. Навіть чарівний голосок може зіпсуватися, якщо оратор буде ковтати словесні закінчення, невірно

виголошувати або перекручувати звуки та їх комбінації.

А для будь-якої успішної людини прекрасна вимова — це невід’ємна риса. Адже вона впливає на те, чи буде зрозумілою її промова для оточення, а це дуже важливо! Нижче ми розглянемо основні вправи, що розвивають прекрасну вимову у оратора.

1. Дихання і постава

Гарний голос та красива вимова неможливі без правильного мовленнєвого дихання. Подбати про нього можна за допомогою систематичної практики найпростіших вправ. Наприклад, тренування вдиху-видиху, діафрагмове дихання і т.ін.

2. Артикуляція

На злагоджену роботу органів мовлення безпосередньо впливає рівень їх натренованості. З цієї причини відпрацьовувати чітку дикцію завжди потрібно починати з тренування м’язів — спеціальної артикуляційної гімнастики. Вона дозволяє усвідомлено керувати необхідними м’язовими групами.

3. Вимова приголосних та голосних

Тренувати приголосні та голосні потрібно не тільки виробляючи грамотне фонетичне положення, але ще й порівнюючи останні. Адже голосні, що утворюються за всіма правилами фонетики в різних частинах апарата мовлення, можуть звучати ще й у різних положеннях. Одні — біля зубів, інші — у твердого піднебіння, інші — в гортані.

4. Інтонація

Від інтонації залежить мелодійність, темп мовлення, сила артикуляції, тембр голосу та ін. І для досягнення виразності мовлення необхідно відтворити відомий афоризм: «Усе життя – театр, а люди в ньому – актори». Адже тільки ставши актором можна поліпшити інтонацію. Найбільш високоефективна вправа для її відпрацьовування – це рольове читання.

5. Скоромовки

Скоромовки надзвичайно корисні для прекрасної вимови. Хоча б одну з них знає майже кожна людина. Слова в них спеціально підібрані так, щоб навчитися говорити складно сумісні звуки швидко та ясно. Якщо ви проговорите ту саму скоромовку кілька разів, то швидко помітите очевидні зміни. З кожної новою спробою непокірливі раніше звукосполучення вимовляються все краще. Невиразна мова набуває ясності та краси.

6. Акторські методи

Користуйтеся старими способами тренування вимови. Покладіть до рота каштани, пробку, або інший предмет та намагайтеся виголошувати промову, наче нічого не відбувається.